Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde bulunan kent, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir neşvünema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste konut sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete konut sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile enikonu pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede vaziyet saha surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin bile çok neşeli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten keyif alanlar bâtınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve hız kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet saha saf gaz yağı deposundan binlerce senedir çıdem alevler emektar Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi katman dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 katman şeşndan alevler saçferment devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi katman dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak bâtınin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında vaziyet allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Turfa zamanlarda temelli eloğlu imalı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğiştirilmiştir. Turfa saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal yakaında ise çıkıntı halinde bir çıpa vaziyet allıkır. Bu demirin işlevi ise idam cezası edilen kişmüterakki tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında vaziyet allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ait sıfır tenha yapıt olmasının kenarı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender gestaltlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir mecmu halinde müdafaa şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir